Centrum wsparcia

Dla kupujących:

 1. Sprzedający zaoferował wpłatę pieniędzy na konto
 2. Sprzedający zachęca do wpłaty zaliczki na poczet zamówienia
 3. Skan nadania przesyłki wygląda podejrzanie
 4. Sprzedający nie pisze poprawną polszczyzną

Na co warto zwrócić uwagę podczas zakupu:

Dla sprzedających:

 1. Kupujący prosu o natychmiastową przesyłkę towaru przesyłając nam potwierdzenie dokonania przelewu
 2. Kupujący pisze łamana polszczyzną oraz prosi o wysyłkę towaru za granicę
 3. Kupujący prosi o uwiarygodnienie Sprzedającego poprzez dokonanie przelewu

Na co warto zwrócić szczególna uwagę podczas sprzedaży:

Dla kupujących

1. Sprzedający zaoferował wpłatę pieniędzy na konto

Dokonanie płatności z góry niesie za sobą ryzyk oszustwa. Możliwości oszustwa jest naprawdę wiele, oszustwo może nastąpić podczas zakupu konkretnego przedmiotu, płatności za oferowaną usługę czy podczas dokonywania płatności za przesyłkę towaru który wystawiony został jako produkt darmowy. Oszuści często wyłudzają niewielkie sumy pieniędzy tym samym pozostając bezkarni!

Jeśli już zdecydowałeś się na zapłatę za przedmiot na podane przez kontrahenta numer bankowy powinieneś przedtem szczególnie sprawdzić odbiorcę twojej płatności. W tym celu najlepiej posłużyć się przeglądarką internetową i sprawdzić numer konta czy dane osobowe aby mieć pewność co do wiarygodności danych i czy przypadkiem inna osoba wcześniej nieostała oszukana właśnie w ten sam sposób. Nigdy nie zgadzaj się na wysyłkę pieniędzy za granicę! Aby zwiększyć bezpieczeństwo transakcji zalecana jest dokonanie płatności za pobraniem z możliwością sprawdzenia zawartości przesyłki przy odbiorze od kuriera, jest to coraz bardziej popularna opcja dokonywania transakcji.

2. Sprzedający zachęca do wpłaty zaliczki na poczet zamówienia

Wcześniejsza płatność za produkt wiąże się z możliwością zostania oszukanym. Wpłata gotówki przed otrzymaniem towaru sprawia że bardzo często tracimy nasze pieniądze! Innym sposobem oszustwa jest zakup towaru na Twój koszt. W praktyce wygląda to tak iż sprzedający wysyła Ci dane na które należy dokonać płatności, nie są to jednak jego dane rachunkowe a dane niezbędne do opłacenia zamówionej przez niego usługi zakupionej np. w sklepie internetowym. Pamiętaj aby koniecznie, szczegółowo sprawdzać wszystko to co wysyła Ci sprzedający!

3. Skan nadania przesyłki wygląda podejrzanie

Naszą uwagę powinien przykuć fakt gdy sprzedający pierwszy informuje nas o dokonaniu wysyłki towaru a następnie przesyła skan jego nadania – jest to istotny znak ostrzegawczy. Rzadko kiedy zdarza się aby sprzedający jako pierwszy wysyłał swój towar bez pobrania za nią płatności jest to często próba oszustwa mająca na celu zdobycie naszego zaufania aby wyciągnąć do nas pieniądze. Często dokument potwierdzający wysyłkę został sfałszowany, wielokrotnie poprawiany czy wypełniony ołówkiem. Nawet jeśli dokument potwierdzający nadanie przesyłki będzie wyglądał dobrze to nie możesz być pewien co do zawartości przesyłki!

4. Sprzedający nie pisze poprawną polszczyzną

Prawdopodobnie jest to tak zwany fraud nigeryjski – proceder mający na celu zachęcenie na wysyłkę towaru poza granicę Polski. Osoba kontaktująca się z nami często zachęca do kontaktu poza naszym portalem, po czym zaczyna przedstawiać bardzo atrakcyjną ofertę i obietnicę płatności z góry. W takim przypadku często wysyła potwierdzenie nadania pieniędzy jednak oczekuje z naszej strony potwierdzenia nadania przesyłki. My przesyłkę wyślemy jednak dokument potwierdzający dokonanie płatności okaże się fałszywy. Użytkownicy posługujący się tego rodzajem oszustwa często posiadają konta o krótkim stażu dlatego warto zwrócić uwagę na to jak długo użytkownik jest członkiem naszego portalu.

Podczas zakupów zwróć szczególna uwagę na:

 • Super oferta:

Jeśli planujesz zakup produktu którego wartość na rynku jest znaczna a sprzedający oferuje ten sam produkt po wyolbrzymionej promocji to musisz szczególnie zwrócić uwagę gdyż prawie na pewno jest to próba dokonania oszustwa, zwłaszcza wtedy gdy sprzedający proponuje dokonanie przedpłaty na jego konto bankowe.

 • Zdjęcia z Internetu:

Jeśli oferta wystawiona została ze zdjęciami producenta lub innymi zdjęciami charakterystycznymi dla profesjonalnych sklepów to nie możesz mieć pewności czy ogłaszający ma owy produkt na prawdę oraz czy jego jakość jest faktycznie taka jak na oferowanej fotografii.

 • Skan potwierdzenia nadania

Skany potwierdzające nadanie, na których ewidentnie widnieją próby dokonywania poprawek czy wymazywania i dodawania wpisów ołówkiem  świadczą o próbie dokonania oszustwa.

Dla sprzedających

1. Kupujący prosi o natychmiastową wysyłkę towaru przesyłając nam potwierdzenie dokonania przelewu

Należy zwrócić szczególną uwagę gdy kupujący szczególnie naciska na szybką wysyłkę towaru, zapewniając i wysyłając potwierdzenie dokonania płatności często będące sfałszowane. W konsekwencji sprzedający, który uległ presji ze strony kupującego wysyła towar nie otrzymawszy za niego płatności. Aby zapobiec tego typowi oszustwa wystarczy spokojnie poczekać do momentu aż pieniądze zostaną zaksięgowane na naszym koncie bankowym.

2. Kupujący pisze łamaną polszczyzną oraz prosi o wysyłkę towaru za granicę

Jeśli otrzymałeś wiadomości z ofertami kupna w nie do końca poprawnym języku polskim to może być to znak iż prawdopodobnie znalazłeś się na „ceowniku” osób próbujących wyłudzać towar. Jak działa cały proceder – Kupujący przesyła bardzo atrakcyjną ofertę zakupu jednak domaga się wysyłki po za granice kraju. Kontrahent wysyła potwierdzenie płatności mające świadczyć iż pieniądze na nas czekają w zamian oczekuje potwierdzenia nadania przesyłki. W rzeczywistości my nadamy przesyłkę o pieniędzy nie otrzymamy gdyż dokument był sfałszowany.

Nasza rada: Zalecamy unikać jakichkolwiek kontaktów z osobami piszącymi łamanym językiem polskim.

3. Kupujący prosi o uwiarygodnienie Sprzedającego poprzez dokonanie przelewu

Jest to często oszustwo określane „metodą na słupa”. Kupujący chce aby Sprzedawca uwiarygodnił swoje dane osobowe poprzez nadanie przelewu na kwotę np. 1zł na wskazane przez  niego konto bankowe. Przelewy weryfikacyjne robi się podczas zakładania konta przez Internet, brania pożyczek internetowych itp. Przelew niewielkiej kwoty na wskazane konto sprawi iż twoje dane będą widnieć jako osoba która dokonała procesu weryfikacji danej usługi.

Nasza rada: nie dokonuj potwierdzeń danych osobowych poprzez dokonanie przelewu, jeśli ktoś poprosi Cię o tego typu przelew niezwłocznie zgłoś to do naszego działu obsługi na adres e-mail: kontakt@twojagielda.com

Zwróć szczególna uwagę na:

 • Sfałszowane potwierdzenia

Najlepiej jeśli klient zainteresowany towarem odbierze go osobiście, jeśli jednak chce otrzymać towar przesyłką warto by była to przesyłka za pobraniem lub decydujmy się na wysyłkę tylko wtedy gdy pieniądze zostaną zaksięgowane na naszym koncie bankowym.

 • Przesyłki zagraniczne

Jeśli ktoś zaoferował ci wysyłkę poza granice Polski a jego język nie jest poprawną polszczyzną to należy szczególnie mieć się na uwadze! Naszym zaleceniem jest unikanie kontaktu z osobami zachęcającymi wysyłkę towaru za granicę.

 • Przelewy weryfikacyjne

Prośba o weryfikację, potwierdzenie swoich danych osobowych to oszustwo mające zaciągnąć na Ciebie liczne zobowiązania. Koniecznie poinformuj nas o tego typu zachowaniu!