Buty dla biegaczy… jak dobrać odpowiednie obuwie

Najistotniejszym elementem stroju biegacza są jak zawsze jego buty. Faktem oczywistym zatem jest, iż żadne inne obuwie sportowe jak buty do koszykówki czy do piłki halowej nie zapewnią na takiego poziomu amortyzacji i wsparcia jak typowe przeznaczone do tego celu obuwie biegowe.

Obuwie biegowe zostało specjalnie zaprojektowane z myślą o biegaczach oraz naturalnemu ruchowi naszej stopy w trakcie biegu. Specjalistyczne obuwie biegowe charakteryzuje się zastosowaniem różnej gęstości mieszanek materiałów użytych do budowy podeszwy naszego buta co pozwala na zwiększenie poziomu komfortu i ochrony naszej stopy podczas biegu.

Aby lepiej dobrać nasze obuwie ważne jest abyśmy zastanowili się w jakim celu chcemy je kupić, na jakich dystansach będziemy biegać, czy ma być to obuwie do treningu czy do startowania oraz jaką nawierzchnię biegową szczególnie preferujemy. W zależności jak wiele jest pytań tak wiele możemy otrzymać odpowiedzi. Jeśli nie mieliśmy dotychczas styczności z bieganiem warto zasięgnąć porady w specjalistycznym sklepie sportowym co pozwoli nam na zobrazowanie naszych potrzeb i zdecydowanie ułatwi nam dokonanie wyboru przy zakupie.

Innymi czynnikami, które również powinniśmy uwzględnić jest nasza waga oraz to jak układamy naszą stopę podczas biegu (pronacja, supinacja). Im większą wagę mamy tym nasze buty powinny być wyposażone w większy poziom amortyzacji co pozwoli nam zabezpieczyć nasze stopy przed wystąpieniem urazów. Jeśli są to początki naszej przygody z bieganiem to pojęcia jak supinacja czy pronacja są za pewne nam obce. Supinacja i pronacja ma na celu określenia powierzchni gdzie nasza stopa styka się z podłożem w sposób nienaturalny prowadzący do nadmiernego odchylenia. O supinacji mówimy wówczas gdy naszą stopę stawiamy na jej zewnętrznej krawędzi a kolana i kostki odchylają się na zewnątrz. W przypadku pronacji sytuacja wygląda całkowicie na odwrót czyli nasza stopa ma początkowy kontakt z podłożem po jej wewnętrznej części a przyśrodkowa część kostki zbliżają się ku środkowi.

Oferta sponsorowana

Specjalistyczne sklepy biegowe pozwolą nam na zbadanie naszej stopy a tamtejsi specjaliści powinni doradzić nam jakie obuwie będzie dla nas najlepsze. Odpowiednio dobrane obuwie skoryguje naszą postawę oraz pozwoli zapobiec poważniejszej kontuzji, która mogłaby nas wykluczyć na dłuższy czas z uprawiania sportu.

Istnieje także kilka alternatywnych, domowych sposobów na określenie rodzaju stopy nie mniej jednak najbardziej dokładnym sposobem jest badanie przeprowadzone na bieżni biegowej przy użyciu kamery i odtworzeniu nagrania w zwolnieniu.

Jedną z domowych metod jest wykonanie odbicia naszej stopy na kartce papieru. Tym sposobem możemy stwierdzić czy sklepienie naszej stopy jest wysokie – sugerujące supinację czy też niskie – pronacja. Badanie tą techniką nie jest dokładne jednak pozwala nam określić jak duże prawdopodobieństwo jest u nas wady w budowie naszej stopy i czy powinniśmy znacznie uważniej przyjrzeć się wybieranemu przez nas modelowi butów.

Oferta sponsorowana

Jeśli natomiast już wcześniej podjęliśmy się przygody z bieganiem to nasze stare znoszone buty mogą okazać się zbiorem istotnych informacji. Stare buty posiadają zdartą podeszwę co pozwala jeszcze lepiej określić, która cześć buta jest najbardziej zużywana podczas biegu i na tej podstawie możemy planować zakup kolejnego obuwia. Stare obuwie warto pokazać w sklepie sprzedawcy a ten na pewno uwzględni ten fakt podczas doboru modelu na nasze stopy.

Producenci cały czas prześcigają się i udoskonalają swoje produkty, szeroki wachlarz modeli sprawia że każdy z nas znajdzie coś dla siebie. Inwestycja w odpowiednie obuwie to najważniejsza z inwestycji we własne zdrowie. Obuwie stanowi najistotniejszą cześć wyposażenia biegacza i to właśnie na niej powinniśmy skupić się najbardziej.